Jazyk

Seznam aktivit pro podporu čtení a psaní u předškoláka

cteni blog

Pokud můj blog sledujete delší dobu, určitě víte, že koketuji s Montessori pedagogikou. V Montessori mají děti různá senzitivní období a jedno z nich je na jazyk. A u nás doma je toto senzitivní období na jazyk aktuální. Adri se zajímá o písmena sice už delší dobu, ale teprve po 5 roce nabralo na obrátkách. Nejčastěji si děti nejdříve všímají jednotlivých písmen, to byl i náš případ. Pak jsme se zaměřovali na jméno ve zkrácené i celé formě.

Adriin zájem mě postupně vedl k pořizování různých pomůcek a aktivit, které vám dnes představím. Některé z nich budou dole v článku i ke stažení. Některé už mají svůj samostatný článek na blogu.

teaser

1. Pohyblivá abeceda

Mezi naše první pomůcky jsem pořídila pohyblivou abecedu velkých tiskacích písmen, které Adri zajímaly jako první, protože nás tiskací písmo všemožně obklopuje. Dítě so může tvar písmen ohmatat a díky ní skládat svá první slova.

IMG 20200414 153952 HDR
Pohyblivá abeceda – skládání slov podle předlohy

2. Smirková písmena

Smirková písmena máme v psací formě. Jak název napovídá jsou ze smirkového papíru na destičkách nebo kartičkách. Naše nejsou 100% Montessori, protože neodpovídají barevně. Každopádně účel slouží. Dítě si pomocí hmatu zapamatovává tvar jednotlivých písmen, které se pak může snažit přenést například do krupice, mouky nebo písku.

Naše smirková písmena jsme objednali ZDE. Ale můžete si je i sami vyrobit doma. Návod na výrobu najdete třeba u kakaovevafle.

3. Tiskací a psací písmena

Když už Adri uměla skoro všechna psací písmena a začala se postupně zajímat o psaní, začala jsem ji seznamovat i s psacím písmem. Na to nám slouží přiřazovačka se suchými zipy. Ke stažení ji najdeš ZDE.

Psací abecedu na trénování je možné stahovat například na pisanka.cz

IMG 20210102 201215 HDR

4. Slova přiřazujeme k předmětům

Oblíbená aktivita, kdy máme kartičky na různá témata a děti je přiřazují k předmětům. V prvním kroku představuji kartičky po 3. Přečtu slovo a přiřadím k předmětu. Pak to zkouší dítě. Když už takových slov zná více, můžeme zkusit přiřazovat ve větších skupinách.

Novinkou u nás teď budou kartičky rozmístěné po bytě, kt už budou malým tiskacím: dveře, okno, gauč, koberec, podlaha, akvárium, květináč, trouba atd. Dítě se tak setkává se slovem, vnímá jak se píše a hned si jej spojuje s předmětem. Takto se například lidé učí i slovíčka nového jazyka.

5. Skládání písmen do slov s obrázkem

Tato aktivita by zřejmě měla předcházet skládání slov bez obrázku. Zvládá to i 2,5 leté dítě. Zase platí, že dítě načítá obraz předmětu a tvar písmen/slova. Je to jako obrázkové čtení, které můžeme znát z různých knih a časopisů.

K této aktivitě jsem si sama navrhla šablony na slova se třemi písmeny a pasují k pohyblivé abecedě z hravevzdelavani.

IMG 20201222 164857 HDR

6. Vybarvování písmen

Pokud mají vaše děti rády vybarvují, nebo jen chcete tuto činnost trénovat, můžete použít šablony tiskací abecedy. Tuto aktivitu zařazuji k seznámení s písmenem. Jako bonus s k písmenu dítě vždy může nakreslit nějakou věc, kt na dané písmeno začíná. A jako auto a maluje auto. Šablony k vybarvování stáhnete ZDE.

IMG 20210107 144707 HDR

7. Harmonikové slova

Každé slovo je složeno po písmenech do harmoniky a na konci je vždy obrázek toho slova. Dítě se snaží poznat písmena a přečíst slovo. Krátké harmonikové slova si můžete stáhnout ZDE.

8. Tvoření písmen

Na rozvoj jemné motoriky je taky skvělé zkoušet vyrábět písmena z různých materiálů. Můžeme dělat tvar písmena pomocí luštěnin, kamínků, šišek, květin nebo modelíny a ještě si u toho procvičíme prstíky.

9. Počáteční písmena

Z počátku jsme hráli slovní hry B jako… P jako… Později jsem pak vytvořila aktivitu obrázků, které se přiřazují k jejich počátečnímu písmenu. Tuto aktivitu si můžete stáhnout ZDE. U našich dětí je velmi oblíbená.

IMG 20200503 184753 HDR

Více inspirace najdeš vždy na Pinterestu

Pokud máte málo nebo hledáte jiné aktivity, rozhodně koukněte na můj pinterest. Najdete tam aktivity k písmenům. které vás mohou zaujmout více.

Mé materiály jsou k dispozici volně k nekomerčním účelům s logem nebo odkazem na zdroj. V případě komerčního využití mě kontaktujte. Děkuji.

Kam dál?

(3) Komentáře

  1. Katka říká:

    Dobrý den,
    díky za skvělé materiály! Prosím, je možné ještě někde stáhnout přiřazovačku na suchý zip tiskací a psací písmena (viz bod 3)? V článku je sice popsán odkaz na stažení sešitu, ale není bohužel aktivní. Synovi by pomůcka moc pomohla. Děkuji.

    1. Dobrý den Katko,
      děkuji za komentář, už jsme to napravila a soubor je v článku ke stažení 🙂

      Užívejte písmenka
      Katka

      1. Katka říká:

        Moc děkuji 🌼

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × five =