Zajímá vaše děti, co se skrývá pod jejich kůží? Lidské tělo je neuvěřitelně složitý a fascinující systém, který si zaslouží naši pozornost a zvědavost. A není lepší způsob, jak prozkoumat toto téma, než prostřednictvím tvořivých a interaktivních aktivit podporujících učení a zvídavost dětí.
V tomto článku vám představím řadu aktivit, které jsou navrženy tak, aby děti hravě seznámily s lidským tělem. Tyto aktivity jsou vhodné pro různé věkové skupiny a lze je snadno použít při domácím učení nebo ve školkách. Na konci článku vás čeká soubor s orgány ke stažení zdarma.
- Leporelo s ukrytými orgány a smysly
- Obkreslování těla a jeho částí
- Skládání lidské kostry
- Názvy částí těla a orgánů
- Hra na doktora
- Dětské pořady o těle
- Počítání s lidským tělem
- Orgánové aktivity pro menší děti
Leporela k lidskému tělu
Pojďte si s dětmi vyrobit leporela s chlapečkem nebo holčičkou, která děti překvapí. A proč překvapí? V jeho útrobách naleznou lidské orgány. Zkuste si je společně vybarvit a popsat, co mají v našem těle za úkol. Pro některé děti jsou tyto informace přímo fascinující.
Jestli vás leporela baví, nemělo by vám uniknout ani leporelo s našimi smysly. Ty si děti mohou vybarvit, vystřihnout a složit. A do nich pak mají za úkol přiřazovat vystřižené ikonky.
Obkreslování těla a jeho částí
Jednoduchá a efektivní aktivita, se kterou se můžete pořádně nasmát. Co na ni budeme potřebovat? Balící papír, lepící pásku, tužku/fix a jednoho dobrovolníka. Balící papír si nalepíme na zem. Bílou stranou vzhůru. Na něj si lehne náš dobrovolník a toho si obkreslíme. POZOR! Obkreslování může lechtat. Obkresleného človíčka si pak můžeme zkusit ještě změřit, ať už pomocí Montessori červeno-modrých tyčí nebo metrem.
Skládání lidské kostry
Na odkazu si stáhněte, vytiskněte a vystřihněte lidskou kostru. Ta se nám bude krásně doplňovat s předchozí aktivitou. Celou ji totiž můžete naskládat do našeho obkresleného těla. Kostra je velká cca 100cm.
Názvy kostí
U kostry ještě zůstaneme. Pokud se dítě bude zajímat o názvy jednotlivých kostí, můžeme mu předložit skvělou aktivitu od UnoDuo.cz
Názvy orgánů
Není nutné se hned učit všechny orgány. Vyberte ty, které vám přijdou vhodné, nebo které zajímají dítě. Pěkně tím dítku obohatíte slovní zásobu. My jsme začali operací lidského těla, které jsem objevila ve Flying Tiger. Pojmenovali jsme si orgány a děti měly za úkol je uložit do trupu. Karty s lidskými orgány jsou ke stažení v souboru na konci článku.
Hra na doktora
Výborná zábava pro děti, u které si můžete hezky odpočinout, pokud se stanete pacientem. Popisujte části těla, které vás bolí, nechte dítě lepit náplasti nebo motat obvazy. Procvičí si i motoriku.
K této aktivitě mám na blogu samostatný článek i s materiálem ke stažení, který vaši hru na doktora ještě vylepší.
Dětské pořady o lidském těle
Určitě všichni známe: Byl jednou jeden život
Nás pak ještě zaujal pořad: Operace JAUU!, který vysílá Česká televize a vysvětluje i fungování lékařského prostředí a různá vyšetření.
Máte i vy nějaké oblíbené pořady pro děti o lidském těle? Dejte nám prosím vědět do komentářů.
Počítání s lidským tělem
U probírání lidského těla můžeme překvapivě procvičovat i počty. A jak? Zkuste použít třeba Montessori perlový materiál a fakta o lidském těle. Nebo pověřte dítě ať číslo vyjádří pomoci karet s čísly.
- V dospělém těle máme 206 kostí, 640 svalů, 32 zubů…
- Dítě se vyvíjí v těle matky 40 týdnů.
- Srdce váží přibližně 250g (toto můžeme zkusit vyjádřit i na kuchyňské váze).
- Tělo dospělého člověka potřebuje denně 40 kg kyslíku.
- V průběhu dne urazí krev v našem těle vzdálenost 19 312 km.
- Krev projde krevním oběhem asi 1000x za den.
- Lidská lebka se skládá z 26 různých kostí.
Lidské tělo pro menší děti
Téma lidské tělo může přinést aktivity i pro menší děti. Jelikož máme doma mladšího sourozence, musím myslet i na něj. Tak vznikla aktivita s orgány, kterým je třeba zaplnit prázdné místa. My na tuto aktivitu nejraději používáme korkový špunt, ale dá se nahradit například kouskem houbičky v kolíčku nebo bambulkou v kolíčku. Výborné jsou také tečkovací fixy.