Zase jsem jednou hledala aktivity, které můžu zkoušet s oběma dětmi (3 roky a skoro 6 let) a oko mi padlo právě na geometrické tvary, které jsou vhodné pro malé i větší předškoláky.
Geometrické tvary pro předškoláky a co můžeme využít
Využít se dá úplně všechno co máme doma. Tvary si můžeme vystříhat s papíru nebo kartónu. Můžeme poznávat jaké tvary mají předměty doma.
V prvním kole jsem dětem vytvořila základní geometrické tvary – kruh, čtverec, obdélník a trojúhelník s puntíky. Děti mají za úkol vytečkovat tyto tvary (korkem, houbičkou, kulatým razítkem atp.)
Výborná věc na učení tvarů může být například Tangram. Ten Adrianka dostala na Vánoce a zkouší s ním poskládat různé obrazce.
Doma ještě máme dřevěnou vkládačku, kde je mnohem více tvarů, ale vybrala jsem zatím jen ty základní. Báječné na ní je, že se tvary dají i obtahovat.
Když už děti tvary začaly poznávat, vytáhla jsem prádelní šňůru a zkoušeli jsme z ní vytvořit daný tvar a chodit po něm bosýma nohama. Využíváme učení všemi smysly.
Tvary se také dají vystřihnout z pěnového papíru a použít na skládání různých obrazců. Nebo je můžeme lepit při koupeli na vanu/sklo sprchového koutu. Samozřejmostí je i hledání po bytě a třídění podle tvarů.
Jak vy s dětmi procvičujete geometrické tvary? Dejte mi vědět do komentářů.
Dobrý den, ráda bych zveřejnila upoutávky na vaše stránky v dětském pořadu ČT. Můžete mě prosím kontaktovat emailem, abychom se domluvily na podrobnostech? Děkuji moc, Milada Těšitelová